OtoKoç Otomotiv 90.Yıl

Otokoç Otomotiv 90.Yıl Kitabı

Bir Vizyon, Azim ve Tutku Yolculuğu

Haziran 2019

Otomotiv sektörü için bir okul olan Otokoç Otomotiv’in90. yılı adına yayımlanan Bir Vizyon, Azim ve Tutku Yolculuğu isimli kitap, neredeyse Türkiye Cumhuriyeti’yle yaşıt bir kuruluş olan Otokoç Otomotiv’in tarihçesiyle birlikte Türk otomotiv endüstrisinin tarihine de ışık tutuyor. Sektörün tarihçesini en uzun süreyle ele alan bir kaynak eserolarak okurlara sunulan kitap, başta Vehbi Koç ve Rahmi M. Koç olmak üzere Otokoç Otomotiv’in emektar ve mevcut yöneticileri ileeski şirketlerine ait, pek çoğu ilk kez yayımlanan önemli anıları da barındırıyor. Yazar Ahmet Çağan tarafından kaleme alınaneser,Otokoç Otomotiv ve yanı sıra Türk otomotiv endüstrisinin 90 yılda aldığı muazzam yolu anlamak isteyenler için değerli bir kaynak teşkil ediyor.

 

Kitapta, Vehbi Koç’un babasına karşı çıktığı, 1920’li yıllarda bile otomotiv sektörünün geleceğine olan inancını gösteren bir anı dikkat çekiyor. Vehbi Koç yerli otomobilin üretimi için anlaşma yapıldıktan hemen sonra Londra’daki Dorchester Oteli’nin yemek salonunda yanındaki arkadaşlarına şu hikayeyi anlatıyordu: “1923 yılında, Ankara’da, babamın 3 bin 500 liraya satın aldığı kırmızı renkli otomobile binerken, otomobil işinegireceğimihiçdüşünmemiştim… 1928 yılında da otomobil acentesi olmak istediğim zaman, babamın itirazıyla karşılaşmıştım. ‘Otomobil işi akıllı insanların harcı değildir! Onlar kendilerini hovardalığa ve lükse kaptırırlar!’ derdi. Şimdi, burada otomobil işimizibüyütmekiçinçırpınıyoruz. Acaba biz, hepimiz aklımızı mı kaçırdık?”

 

TÜHİD 18. Altın Pusula Ödülleri Kurumsal Yayınlar kategorisinde birinciliğe layık görülen eserin oluşturulma aşamasında Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç ve4 Koç Holding CEO’su, 7 Koç Holding Grup Başkanı, 25 Üst Düzey Yöneticiyle gerçekleştirilen röportajlar, sesli ve görüntülü olarak kaydedildi.

 

Kitabın yazarı Ahmet Çağan, “Bu kitap, Vehbi Koç’un genç Cumhuriyet’in ve dünyanın geleceğini doğru okuyarak otomotiv sektörüne adım atmasını, tek damladan bir okyanus yaratmasını; hepsi birbirinden değerli kaynak eserlerin yanı sıra sözlü tarih görüşmelerinin ve ilgi çekici anıların eşliğinde gözler önüne sermektedir,” dedi.

Kitap Görseli İndir

Kitap Görselleri

Otokoç Otomotiv 90.Yıl Kitap Görselleri

RAHMİ KOÇ MÜZESİ'NDE BASIN TANITIMI

Diğer Kitaplar

Taysad 40.Yıl

Ahmet Çağan

Bir Tomofildir Muradımız

Ahmet Çağan

Suistimalin İçyüzü

Ahmet Çağan

Yok Olacakken Var Olmak

Ahmet Çağan

Şelale Altında Durmak

Ahmet Çağan