Belgeseller

Rahmi M. Koç Müzesi’nde Belgeselin Galası Gecesi Yapıldı

TAYSAD’ın 40. kuruluş yılı anısına hazırlanan “Bir Tel Arabamız Vardı” belgeseli

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği’nin (TAYSAD), 40. kuruluş yılı anısına hazırlanan “Bir Tel Arabamız Vardı” belgeseli, Türkiye otomotiv endüstrisinin kilometre taşlarına ışık tutuyor. Yönetmenliği ve yapımcılığını Ahmet Çağan’ın üstlendiği belgeselde; 1978 yılında 14 şirketin bir araya gelerek kurduğu TAYSAD’ın, ülkemiz otomotiv sanayinin gelişimine sağladığı katkı, farklı dönemlerden yöneticilerin bakış açısıyla aktarılıyor. Belgeselde ayrıca, TAYSAD’ın tedarik sanayisini güçlendirmesi ve bununla birlikte otomotiv ana sanayiye verdiği destekler de gözler önüne seriliyor.

Aynı zamanda TAYSAD 40. Yıl kitabının yazarı da olan Ahmet Çağan, ortaya koydukları bu eserlerde, önemli bir dayanışma ve başarı modelini, satırlara ve ekranlara yansıttıklarını, böylelikle TAYSAD’ın “birlikte başarma modeli”ni sonraki kuşaklara örnek ve miras olarak bıraktıklarını kaydediyor. Hem sektörün, hem de Türkiye’nin üreterek kalkınma idealini paylaşan tüm üreticilerin, gelecekteki olası çıkmazlarında başvurabilecekleri çok değerli iki kaynak esere imza atan Çağan, “Memleketin kalkınması için bir teori, bir model oluşturmak dendiğine, TAYSAD’lıların artık yalnız anlatacak değil, gösterecek de çok kıymetli bir hazinesi var” diyor.

OYDER için Türkiye otomotiv perakendeciliği sözlü tarih çalışması yapılması

Türkiye’de otomotiv perakendeciliğinin oluşumunda rol almış ve sektörün gelişimine yön vermiş, sektörün varoluş serüveninden bugüne hem mayasında hem hamurunda izi bulunan isimlerin yoğun çabalar sonucunda bir araya getirilmesiyle OYDER adına bir sözlü tarih çalışması yapıldı. Türkiye’de otomotiv perakendeciliğinin varoluşunun canlı tanıklarının ağzından çok özel ve önemli anekdotların videolarla kayıt altına alındığı çalışma, baş döndürücü hızdaki bir gelişim dönemine ışık tutuyor.

Görgün Özdemir
Otokoç Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi / Eski Genel Müdürü

Otokoç Otomotiv’in 90. yılı için sözlü tarih çalışması yapılması

Otomotiv sektörü için bir okul olan Otokoç Otomotiv’in 90. yılında, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç ve 4 Koç Holding CEO’su, 7 Koç Holding grup başkanı ve 25 üst düzey yöneticiyle sektör tecrübeleri ve yaşayıp tanık oldukları önemli anları paylaştıkları videolu röportajlar gerçekleştirilerek sözlü tarih çalışması yapıldı. Otokoç Otomotiv’in gelişiminde önemli rol oynayan bu isimlerle yapılan çok özel ve gelecek nesillere ışık tutacak kayıtların yer aldığı çalışma, bayrak yarışında gelecek nesillere aktarılmak üzere Otokoç Otomotiv arşivinde yerini aldı.

Alper Kanca
TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı

TAYSAD’ın 40. yılı için sözlü tarih çalışması yapılması

Türkiye otomotiv endüstrisinin kilometre taşlarını şekillendiren isimlerin ve onlarla birebir çalışma fırsatı bulmuş yakın yönetici ve girişimcilerin, TAYSAD başkanlarının, TAYSAD’ın 1978 yılından bugüne kadar olan hikayesi ile ülkemiz otomotiv endüstrisinin kilometre taşlarını ve

“imkansızın nasıl başarılabildiğine” ilişkin çok önemli tespit ve öğretileri bizzat kendi anlatımlarıyla videolarla kayıt altına alınarak bir sözlü tarih çalışması yapıldı. Türk tedarik sanayisinin yarım asra yaklaşan tarihini sözlü tarih görüşmeleriyle kayıt altına alan çalışma, etkili bir eğitim, motivasyon ve referans kaynağı olarak arşivdeki yerini aldı.